Инвестиционен имот в чужбина – струва ли си рискът
Когато рискът е премерен, инвестицията винаги си заслужава, твърди Емил Кундев от агенция„Четирите Серафима“. Инвестират се само пари, които не са необходими в момента. Това е основното правило при инвестирането.
Инвестираните спестявания не трябва да са предназначени за някакви належащи нужди. Също така не бива да са от важните резерви. Инвестирането с кредит пък е само за таланти – хора, които имат дълбок усет към събитията и паричните потоци, категоричен е експертът.
Другото, което трябва да се помни е, че всяка една примамлива оферта може да е манипулация с алчността. Нужно е по-детайлно проучване. С професионален брокер, доказал лоялността си към клиентите и професията, рискът значително намалява.
Ако имотът е купен под пазарна стойност, използван е динамично (наем или продължително ползване от самия купувач) и след това е продаден, винаги генерира доход – пряк или косвен.
Местоположението е също важно. При покупка е хубаво е да се залага на места, където предстои развитие. Или поне изглежда, че ще има развитие. Такова място, освен столиците са утвърдените курорти, разкрива специалистът.
Специалистът съветва да отпаднат, като вариант страните, които са чужди за българската култура и религия. Той подчертава, че все пак не е невъзможно, просто рискът е значително по-голям.
Инвестицията в имот не трябва да е краткосрочна. Минимум след две годинивече може да се направи някакъв извод. При задържане на имота от 8 до 12 години се вижда добър обем на прихода от наем или експлоатация, както и добър марж при евентуална продажба за такъв срок.
Инвестицията във всеки имот на добра цена си заслужава, смята адвокат Милена Миткова. Тя също посочва Гърция и Испания като добра опция, заради главоломно падналите цени в курортните им части.
Те са близо до България и инвестицията наистина си струва, убедена е Миткова. Защото, ако имотът ще се посещава, трябва да се вземат предвид и разходите за път.
Важно е да има информация и какви са данъците върху имоти в конкретната държава. Ако имотът ще се отдава под наем, трябва да се знае какви са съответните условия.
В повечето държави това се случва само чрез брокер и фирма за управление на имоти. Като разход това следва да се предвиди, посочва юристът. Отделно, ще има и данък върху дохода от наем. Ежемесечните такси за поддръжка на сградата също не са обявени и не се знаят, освен ако не се попита.
При закупуване на имот в чужбина само от единия съпруг, той се води лична собственост там и може да го продаде сам, когато реши. Затова неучастващите в сделката съпрузи, трябва да вземат мерки предварително.
Миткова съветва задължително да се ползва адвокат и преводач през цялото време. Освен това да се калкулират и изяснят всички разходи – пътни, данъци, поддръжка, консумативи (ток, отопление), специфични законодателни мерки и ограничения, ако има такива. Ако това се направи, няма причина за притеснения и подобна покупка няма да крие рискове.
И не на последно място – в сила е регламент на ЕС, според който при смърт и наследяване на имущество, ще се прилага правото на държавата, в която починалият е пребивавал постоянно. Тоест, ако той пребивава в България, а има имоти в Испания, роднините ще наследяват според нашия Закон за наследството.
Когато тръгнете на огледи, бъдете точни, гледайте спокойно и задавайте въпроси, съветва още брокерът. pariteni.bg